TIP-Jak i co trenować aby zejść do Handicapu 6-7?

tip-jak-i-co-trenowac-aby-zejsc-do-handicapu-6-7 / 36.png.jpg

 

TIP-Jak i co trenować aby zejść do Handicapu 6-7 ?     

 

Niewielu golfistów amatorów dochodzi do handicapu 9-11.W Polsce taki handicap (lub mniejszy) ma tylko 260 osób czyli ok. 12% członków PZGolf.Handicap 6-7 (lub mniej) ma zaledwie 100 osób, a więc mniej niż 5%.Warto przy tym pamiętać, że tych liczbach zawierają się również młodzi zawodnicy, którzy zaczęli swoją przygodę z golfem poniżej 10 roku życia.Dla amatora który rozpoczął naukę gry w golfa w wieku ponad 30 lat, dojście do handicapu 10 to już wyczyn nie lada, a handicap 6-7 to dla większości nieosiągalne marzenie.


A jednak to co wydaje się takie trudne nie jest niemożliwe.Wymaga bowiem tylko 3 rzeczy.


1. Ustalenia swoich mocnych i słabych stron
2. Skonstruowania prawidłowego planu treningowego
3. Konsekwentnej realizacji tego planu w okresie kilku miesięcy lub 1-2 lat

 

Zanim omówię te 3 punkty napiszę jakie umiejętności należy posiadać aby grać na poziomie handicapu 6-7.


a. Putting – krótki putting powinien być w 95% skuteczny, odległość do 3 stóp od dołka powinna być formalnością. Putting z 6 stóp powinien być na poziomie skuteczności 50%, a ogólna liczba puttów powinna oscylować w okolicy 30.

b. Chipping – uderzenia z okolic greenu w 50% przypadków powinny zatrzymywać się na 3 stopy od dołka.

c. Pitching – uderzenia do 30 metrów od greenu powinny zatrzymywać się w 25% przypadków na 3 stopy od dołka

d. Bunkier – pożądana jest skuteczność uderzeń na 6 stóp od dołka na poziomie 25%

e. Długa gra – średnia ilość green-in-regulation powinna wynosić 8 , średni dystans do dołka po green-in-regulation to 25 stóp.

f. Średnia ilość up&down z okolic greenu powinna być na poziomie 50%, a scrambling na poziomie 30%.

Daje to wynik:


a. 8 GIR+2 putty = 8 parów
b. 30% scrambling = 3 pary
Łącznie 11 parów czyli handicap 7.


Dojdzie być może 1-2 double bogey, lecz również 1-2 birdie i jeden dodatkowy up&down. Wynik na poziomie 78-79.

Jak osiągnąć taką skuteczność ?Powróćmy do punktów 1-3 powyżej.

1. Ustalenia swoich mocnych i słabych stron


Teoretycznie każdy golfista zna swoje mocne i słabe strony. Niestety tylko teoretycznie i w zbyt dużym uogólnieniu.Jedyna dobra metoda to prowadzenie systematycznych statystyk i testów.Do prowadzenia statystyk z gier idealnie nadaje się program.StrokeValue, który automatycznie wyliczy wszystkie statystyki.  Wymaga jednak zastosowania do przynajmniej 5 gier, aby wyniki były wiarygodne.

Gdy już wiemy które elementy naszej gry wymagają największej poprawy, należy przygotować plan treningowy.


2. Skonstruowania prawidłowego planu treningowego


Plan treningów należy przygotować na miarę swoich możliwości czasowych. Nie może być zbyt ambitny ani zbyt ogólny.Program StrokeValue automatycznie określi Twoje najsłabsze strony i przygotuje plan treningów. Można go spokojnie realizować w określonym natężeniu czasowym.

Jakie elementy treningu są kluczowe dla graczy z handicapami 9-11, którzy chcą regularnie osiągać wyniki poniżej 80 ?

Oto one:


a. Setup


Swing w długiej grze u graczy z handicapami 9-11 jest już w miarę stały. Aby stał się on maksymalnie powtarzalny i precyzyjny należy poświęcić dużą część treningu samemu setupowi, a w nim 2 podstawowym elementom – ustawieniu na cel (alignement) oraz rutynie przed uderzeniem.Inne elementy setupu (pozycja piłki, postawa itp.) są również istotne, jednak to właśnie ustawienie stóp na cel oraz rutyna przed uderzeniem mają największy wpływ na celność i powtarzalność uderzeń.Alignement (czyli ustawienie się równolegle do linii celu przechodzącej przez piłkę i nasz cel) jest jednym z tych elementów gry w golfa, które są bardzo niedoceniane przez amatorów, a którym zawodowcy poświęcają wiele uwagi. Położenie naszych oczu zawsze będzie fałszowało naszą ocenę kierunku na cel. Dlatego na treningach długiej gry zawsze należy ćwiczyć z prętem lub kijem leżącym na ziemi i skierowanym na cel. Pomoże to stopniowo wyrobić sobie prawidłową korektę postrzegania celu i ustawienia stóp.Rutyna przed uderzeniem powinna być bardzo stała i niezmienna. Pomaga ona wypracować prawidłowe ustawienie się na cel oraz uspokoić ciało i psychikę przed uderzeniem.

b. Putting


Na poziomie handicapu 6-7 należy robić średnio 2 birdie na rundę.Pewne i regularne birdie te są efektem dwóch elementów gry – dużej precyzji w uderzeniach z okolic 100m oraz bardzo dobrego puttingu w promieniu 6-10 stóp od dołka.Putting jest więc elementem kluczowym i to nie krótki putting w promieniu 3 stóp od dołka (ten już powinien być opanowany), lecz średni putting w promieniu 6-10 stóp od dołka którego skuteczność powinna być łącznie na poziomie 35% (50% dla 6 stóp i 15% dla 10 stóp)

c. Krótka gra (chipping, pitching, bunkier)


Spójrzmy jeszcze raz na podane wyżej statystyki dla handicapów 6-7.Tzw. scrambling powinien być na poziomie 30%. Scrambling to umiejętność zrobienia par (lub lepiej) w sytuacji gdy chybiło się green-in-regulation.Można to osiągnąć tylko dzięki dobrej krótkiej grze z okolic greenu.Scrambling na tym poziomie ma zapewnić 3 dodatkowe pary, a to jest właśnie różnica pomiędzy handicapem 6 a 9 lub 7 a 10.Ilość green-in-regulation dla handicapów 9-11 a 6-7 jest bardzo podobna (7 versus 8), a wynik jest o 3-4 uderzenia lepszy. Wynika to właśnie z poziomu krótkiej gry.Im niższy handicap tym krótka gra skuteczniejsza.Cel doskonalenia krótkiej gry jest jeden – zamienić teoretyczne 3 uderzenia (na green i 2 putty) w 2 uderzenia (na green i 1 putt).


d. Długość uderzeń driverem


Driver powinien być minimum na regularnym poziomie 220m.Pozwala to na każdym par 5 oraz na krótszych par 4 atakować green z odległości około 100m, a więc co najmniej 6-7 szans na birdie.Trening długości uderzeń driverem powinien koncentrować się na 2 elementach:


a. Ćwiczeniach streachingu – pozwalającemu wykonać większy zamach bez większego wysiłku
b. Doskonaleniu kontaktu z piłką, co jest drugim oprócz prędkości główki kija elementem wydłużającym odległość.


3. Konsekwentnej realizacji tego planu w okresie kilku miesięcy lub 1-2 lat


Przygotowany plan treningowy należy realizować.Wydaje się to oczywiste, a jednak olbrzymia część graczy naprawdę chce osiągnąć wynik poniżej 80, lecz równocześnie nie ćwiczy tego co należy aby to zrealizować. Handicap 6-7 to naprawdę bardzo dobry poziom gry w golfa. Na całym świecie osiąga go zaledwie 4-6 % graczy. Aby do niego dojść należy ćwiczyć nie tyle dużo lecz regularnie. 3-4 razy w tygodniu po 2 godziny wystarczy.Sensowny trening w tym natężeniu oraz dodatkowo 1-2 gry w tygodniu pozwolą zejść z handicapu 9-11 do handicapu 6-7 w okresie jednego sezonu.

 

Krzysztof Czupryna

Target54

Wspierają nas