Trzy najsłynniejsze turnieje golfowe na świecie

         W sezonie golfowym tj. od stycznia do października rozgrywanych jest na świecie ponad sto znaczących turniejów zawodowych. Rozgrywane są one w ramach różnych „lig golfowych” zwanych Tour – PGA Tour, Europeen Tour, Asian Tour itd.

 

Trzy_najslynniejsze_turnieje_golfowe_na_swiecie / Masters-Golf-2013-apps-for-schedule-and-live-streams.jpg

         Wśród tych wszystkich turniejów 3 są legendarne i przyciągają największą liczbę widzów oraz posiadają największą pulę nagród. Turnieje te to Masters (rozgrywany zawsze na tym samym polu Augusta National w USA w stanie Georgia w kwietniu), US Open (rozgrywany co roku na innym polu w USA w czerwcu) i British Open (rozgrywany co roku na innym z 10 określonych pól w Anglii i Szkocji). Turnieje te należą do czwórki turniejów tzw. Majors, czyli najważniejszych golfowych turniejów na świecie. Czwartym turniejem Majors jest tzw. PGA Championship rozgrywany w USA w sierpniu, ale ze wszystkich 4 Majors jest on najmniej prestiżowy. Wszystkie cztery turniej tworzą tzw Wielkiego Szlema światowego golfa. Z trzech w/w legendarnych turniejów każdy ma swoją specyfikę i swoją legendę. Masters to turniej do którego nie można się zakwalifikować nie będąc sklasyfikowanym bardzo wysoko w światowym rankingu golfa lub nie wygrywając któregoś ze znaczących turniejów golfowych. Jest w związku z tym najbardziej elitarny. Masters rozgrywany jest od 1934 roku i wszyscy jego zwycięzcy w latach poprzednich mają dożywotnie prawo gry w jego kolejnych edycjach.Nagrodą za zwycięstwo (oprócz nagrody pieniężnej w wysokości ok 1,5 mln USD) jest słynna Zielona Marynarka, którą otrzymuje zwycięzca.

 

Trzy_najslynniejsze_turnieje_golfowe_na_swiecie / US-Open-Golf-Championship-Picks.gif US Open to z kolei turniej najtrudniejszy na świecie. Pola na których jest rozgrywany są specjalnie  przygotowywane pod tym kątem. Greeny sa ekstremalnie szybkie i pofałdowane, fairwaye wąskie, a dołki  bardzo długie. Zwycięzcą US Open zostaje czasem gracz który zagrał tylko na par pola, co pokazuje jak  trudny jest to turniej. Rozgrywany jest on od 1895 roku, a zwycięzca w roku 2015 oytrzymał nagrodę 1,8 mln  USD. Do US Open może zakwalifikować się każdy gracz, który posiada handicap w okolicach 1,5. Musi  oczywiście zagrać w seriach turniejów kwalifikacyjnych, ale może to być dowolny gracz.Na znanym filmie o  golfie „Tin Cup” pokazany jest taki właśnie proces kwalifikacji do głównego turnieju gracza, który nie był w  żadnym rankingu golfa.

 

 

Trzy_najslynniejsze_turnieje_golfowe_na_swiecie / simple_img_standrews.gif


      Wreszcie British Open (zwany popularnie The Open) to turniej  najstarszy z turniejów Majors (pierwszy rozegrany był w 1860 roku).

Do British Open może również zakwalifikować się każdy golfista z handicapem ok 1,5 grając w serii turniejów kwalifikacyjnych. Zwycięzca otrzymuje puchar (tzw Claret Jug) oraz nagrodę pieniężna w wysokości około 1 mln funtów. Jest uważany za najbardziej prestiżowy, z uwagi na to, że rozgrywany jest w ojczyźnie golfa, na tradycyjnych polach typu tzw. links. Brak na nich na ogół przeszkód wodnych, natomiast krzaki, wiatr i ukształtowanie terenu są wystarczającym utrudnieniem. Podobnie jak do US Open do British Open może również zakwalifikować się każdy golfista z handicapem ok 1,5 grając w serii turniejów kwalifikacyjnych. Zwycięzca otrzymuje puchar (tzw Claret Jug) oraz nagrodę pieniężna w wysokości około 1 mln funtów. W golfowym świecie każdy gracz, który wygrał jeden z tych trzech turniejów przechodzi do legendy i jest uznawany za prawdziwego Mistrza.

 

O Autorze:

Krzysztof Czupryna – jest znanym w Polsce instruktorem golfa. Z wykształcenia jest psychologiem, ukończył  studia na Uniwersytecie  Warszawskim.  Jest autorem kilku książek w tym Skuteczna gra w golfa. Technika. Strategia. Nauczanie. Trening. Będącą oficjalnym podręcznikiem Polskiego Związku Golfa.  Nagrywa również filmy instruktażowe dla golfistów dostępne na www.zwiazekgolfistow.pl

Wspierają nas