Czy wystarczy zmienić putter aby puttować jak gracz PGA Tour ?

Jeszcze kilka tygodni temu popukał bym się w czoło i powiedział, że jest to absolutnie niemożliwe, gdyż putting na poziomie PGA Tour wymaga długich i systematycznych treningów, a najlepszy nawet putter sam nie gra. Pewnie, że tak. Ale tak jak putter sam nie gra tak zawodnik bez puttera też nie zagra. Czyli do także do tego tanga trzeba dwojga. I aby to tango przyzwoicie wyglądało potrzebne jest dopasowanie putera do gracza. Dlaczego to takie ważne ? A wyobraźcie sobie biegacza przez płotki w za dużych butach, … pobiegnie ? Pewnie, że pobiegnie ale z bieganiem na wysokim poziomie nie wiele będzie miało to wspólnego. Podobnie jest z Twoim putterem. Badanie Maltbyego i Sience and Motion wykazują, że jedną z głównych przyczyn złego puttingu jest zbyt długi putter. Między 80 a 90% graczy ma za długi putter i dodatkowo o niewłaściwej wadze, że o loft i lie nie wspomnę.
Jak kolosalną różnice może to stanowić przekonałem się na przykładzie Klienta który odwiedził mnie aby sprawdzić putter i technikę puttowania na Putt Sam Lab. Był to Gracz w wieku lat 60 z HCP w okolicach 18. Przyniósł ze sobą dwa puttery, które różniły się od siebie wagą i kształtem główki. Po sprawdzeniu obu wziąłem ten lepszy z nich na warsztat i skróciłem go o ¾ cala. Wtedy za pomocą Putt Sam Lab porównaliśmy je ze sobą. Gdy zobaczyłem wyniki, musiałem porównać wyniki mojego Klienta z danymi graczy PGA Tour, które mam dostępne w moim urządzeniu.
Na pierwszym podsumowaniu widać porównanie puttera standardowego, ze sklepu, z putterem, który dopasowałem do Gracza.

 

Raport Putt Sam Lab 

Łatwo zauważyć, że tylko zmiana puttera spowodowała wzrost ogólnej sprawności puttowania o ponad 15 %. A to przy 36 puttach na rundę daje prawie 6 puttów mniej !

 

Na następnych zdjęciach zamieszczam podsumowanie raportów porównującego mojego 60 letniego klienta z HCP 18 do najlepszych golfistów na świecie.


Raport Putt Sam Lab

 

Raport Putt Sam Lab

 

Na tych zdjęciach zaprezentowałem podsumowanie parametrów puttowania i jak widać Zawodnik z HCP 18 tylko dzięki zmianie puttera osiągnął poziom PGA Tour. Sam byłem zaskoczony jak dobrą robotę udało mi się wykonać robiąc fitting puttera dla tego Gracza. Dzięki tej zmianie jego putting przeniósł się z poziomu znośnego na wybitny.

 

 

 

Maciej Miszczak

 

Clubfitter, Instruktor Golfa Target54 i ZGP


Wspierają nas